„Nagy a jelentősége számunkra ennek a sikernek” – hangsúlyozza Varga Péter a pincészet tulajdonosa, majd hozzáteszi: „Az ország legnépszerűbb borfajtájáról van szó, amiből csak a mi pincészetünk évente több mint 2 millió palackot értékesít. Ugyanakkor az olaszrizlinget a szakma és a fogyasztók jelentős része néhány éve még nem tekintette prémium fajtának, ám az idei borverseny is megmutatta, hogy le kell számolnunk a fajtát kísérő előítéletekkel.” Olaszrizling termesztéssel szinte az ország összes borvidékén foglalkoznak, a legkiterjedtebb ültetvényeket a Balatonfüred-csopaki, a Badacsonyi, és az Egri-borvidékeken találhatjuk.
„Nagy áttörésnek számított, amikor a tavalyi bordeaux-i borversenyen elért három aranyérmünkből egyet szintén egy olaszrizling, a 2014-es száraz Aranymetszés Olaszrizling hozott, de egy arany csak annyit jelent, hogy a bor bekerült a legjobb 10-15 százalék közé. A kategória díj viszont azt, hogy a bírálók jobbnak találták az összes többi bornál, így a borversenyeken általában győzedelmes Chadonnay-knál, Sauvignon Balnc-oknál, Pinot Gris-eknél, azaz a csúcsminőséget jelentő francia fajtáknál is. Köszönettel tartozunk azoknak a szőlész-borász elődöknek, akik 25-35 évvel ezelőtt a legjobb dűlőkben telepítettek olaszrizlinget, és mi most szó szerint élvezhetjük munkájuk gyümölcsét. Hálásak vagyunk dr. Kállay Miklósnak, egykori borászati tanszékvezetőnek, ma emeritus professzornak, a Magyar Bor Akadémia örökös elnökének, aki minden alkalmat megragadott, hogy felhívja a figyelmünket a fajtában lévő lehetőségekre, és hogy megjósolta évtizedekkel ezelőtt a jelenlegi sikereket” – mondta Varga Péter.
Az Országos Borverseny (OBV) Magyarország legnagyobb merítésű és legismertebb bormustrája. Az esemény a szőlész-borász szakmai önkormányzat borverseny sorozatának csúcsrendezvénye, országos záróeseménye. A helyi hegyközségi és borvidéki borversenyeken 2018-ban több mint 6800 mintát értékeltek a bírálók. Ezekből a legjobb borok kerültek a csúcsrendezvényre, ahol 223 pincészet 770 tételét minősítette a zsűri.
„A szőlő-bor ágazati stratégiában kijelöltük az OBV fejlesztésének irányait. Ezzel összhangban a HNT Nagydíjakkal jutalmazza a legjobb kárpát-medencei, nagy fehérborokat. Az idei év különlegessége, hogy a legjobb fehérbor is ebből a fajtakörből került ki” – emelte ki Brazsil Dávid, a HNT főtitkára a díjátadó alkalmából. Az OBV egyben egy szakmai mentorálási szakasz kezdete: 2018/2019-ben a díjnyertes pincészetek -így a Varga Pincészet is -, csehországi és varsói borkereskedelmi szakmai rendezvényeken vehetnek részt, és ez a kör a továbbiakban bővülhet.
Fotók: Varga Pincészet