Vízkereszt Jézus megjelenésének ünnepe, valamint a keresőké is, akik képesek kilépni a komfortzónájukból, és nyitottak a természetfeletti hit iránt - erről beszélt Monostori László esperes, plébániai kormányzó az M1 aktuális csatorna és a Kossuth rádió hétfő reggeli, közös műsorában. Az egyházi vezető hangsúlyozta: vízkereszt gazdag ünnep, három történet is kapcsolódik hozzá, egyrészt a napkeleti bölcseké, továbbá az, amikor Jézus megkeresztelkedett a Jordán folyóban, valamint Jézus első csodája, amikor a kánai menyegzőn a vizet borrá változtatta.
A magyar vízkereszt kifejezés Jézus megkeresztelkedéséhez kapcsolódik, főleg vidéken ilyenkor meghívják a papot és áldást kérnek otthonukra, de akár irodákra is - mondta. Ugyanakkor ma a nyugati világban inkább a napkeleti bölcsek történetére koncentrálunk - folytatta az esperes, aki szerint a napkeleti bölcsek közel állnak a mai emberekhez. Sokan nem gyakorolják a vallásukat, de a legtöbb ember szívében ott van a vágy a természetfeletti hit iránt és mindenkit foglalkoztat a kérdés, hogy mi van a halál után. A napkeleti bölcsek példája jól mutatja, hogy a természetfelettit követni érdemes, hiszen amikor ajándékokat vittek a kis Jézusnak, majd hazamentek, többek és gazdagabbak lettek - fogalmazott Monostori László.
Elkezdődik a farsang időszaka
Vízkereszt vagy háromkirályok napja az egyik legrégibb egyházi ünnep, amelyhez számos néphagyomány és szokás is kapcsolódik - hangzott el az M1 aktuális csatorna hétfői műsorában. Január hatodikával, vízkereszttel lezárul a karácsonyi ünnepkör és elkezdődik a farsangi időszak. Ez az ünnep rendkívül fontos a katolikus emberek számára, ilyenkor van a vízszentelés, a szenteltvízből pedig régen krétát is szenteltek - idézte fel Tátrai Zsuzsanna néprajzkutató hozzátéve, hogy ebből a szokásból alakult ki a házszentelés.
Mint mondta, ennek az volt a lényege, hogy oly módon szentelték meg a házat, hogy a pap krétával írta a szemöldökfára a házszentelés évét és a G. M. B. betűket (Gáspár, Menyhért, Boldizsár). Ettől azt is várták, hogy minden rossz megálljon az ajtóban és ne jusson be a házba - tette hozzá. A néprajzkutató beszélt arról is, hogy az ünnepi népszokások közé tartozott a háromkirályjárás hagyománya is, amelyen a bibliai királyokat - a betlehemezés mintájára - gyerekek személyesítették meg. Legfőbb kellékük a csillag volt, amely mutatta az utat Betlehembe. Ugyanakkor ilyenkor mentek házról-házra a papok is, hogy megkapják természetbeni járandóságukat. Kiemelte azt is, hogy a vízkereszt ünnepe több jelentést is hordoz: a napkeleti bölcsek eljövetelét, Jézus megkereszteltetését, illetve csodatételét a kánai menyegzőn. Vízkeresztkor elkezdődik a farsang időszaka, amely a nagyböjt kezdetével fog lezárulni. Mint mondta, ebben az esztendőben február 25-én lesz húshagyó kedd és hamvazószerdán kezdődik el a nagyböjt, így viszonylag hosszú farsangi időszakra számíthatunk.
Lengyelország: munkaszüneti ünnep
Lengyelországban 1,3 millióan vettek részt hétfőn a vízkereszt (háromkirályok, napkeleti bölcsek) ünnepén csaknem kilencszáz településen rendezett felvonulásokon, csak Varsóban mintegy 90 ezren vonultak a régi hagyományt felelevenítő színes, jelmezes menetben. A háromkirályok felvonulása a tizenkét évvel ezelőtt egy varsói katolikus iskola által kezdeményezett, népi betlehemezési hagyományra visszanyúló népünnepély. A fővárosi szokáshoz 2009 óta egyre több vidéki település csatlakozott, így a felvonulást idén 872 lengyelországi és 21 külföldi helyszínen tartották meg hasonló forgatókönyv szerint, a szervezők által továbbított minták szerint készült jelmezekkel. A lengyel televízió beszámolt arról, hogy a rendezvényt a lengyel szervezőkkel együttműködve tavaly óta másodszor Magyarországon, a sződligeti római katolikus egyházközségben is megtartották.
A lengyelországi háromkirály-felvonulások résztvevőit Ferenc pápa is üdvözölte a hétfői úrangyala-imádsága keretében. A fővárosi felvonuláson részt vett Kazimierz Nycz varsói érsek, Andrzej Duda elnök és Mateusz Morawiecki kormányfő is. A varsói királyi vártól a belvároson át az egyik főtéren felállított betlehemi jászolig vonuló jelmezes felvonulás mentén felállított pódiumokon a napkeleti bölcsek történetéhez fűződő jeleneteket játszottak el. A rendezvényt számos koncert, valamint a szegény sorsú gyermekek nyaraltatását elősegítő jótékonysági gyűjtés kísérte.Lengyelországban vízkereszt ünnepe 2011 óta munkaszüneti nap.
A nyitóképen Kocsis Fülöp, a hajdúdorogi görögkatolikus főegyházmegye érsek metropolitája megszenteli a Duna vizét vízkereszt alkalmából a Batthyány téri Duna-parton 2020. január 6-án. Fotó. MTI/Balogh Zoltán
Forrás: MTI