Ez rendkívül széles felhasználási lehetőséget tesz lehetővé, de egy automata öntözőrendszer vagy egy házi vízellátó rendszer kialakítása során érdemes tudni, hogy például mi az áramláskapcsoló és mi a szerepe a rendszerben. Összeségében igen fontos szerepet tölt be, hogyha a hatékonyság kerül szóba és a szivattyú élettartamát is jelentősen növeli.
Miért olyan elengedhetetlen az áramláskapcsoló használata?
Elsősorban nagyon jó védelmet biztosít a szivattyúnak, mert megakadályozza a motor leégését például csőrepedés esetén. Ha a vízellátás megszűnik a szívóoldalon, akkor az áramláskapcsoló azonnal lekapcsolja a szivattyút, ami az energiatakarékosságot illetően is pozitívum. A szükségleteknek megfelelően szabályozza a működését. Az áramláskapcsoló kiválasztását a szivattyú teljesítményéhez kell igazítani.
Nem szabad összekeverni a nyomáskapcsolóval
Mégis sokan ezt teszik, hiszen mind a kettő egyfajta kapcsoló, amit a szivattyúhoz lehet csatlakoztatni az automatizálás érdekében. Viszont más alapelven működnek, amire az elnevezésük is utal. A nyomáskapcsoló a nyomásértéket érzékeli, míg az áramláskapcsoló a csövekben történő folyadékáramlás mértékét. Ha megszűnik az áramlás, akkor kikapcsolja a szivattyút, ezzel megkímélve a szárazonfutástól, ami ezeknek a berendezéseknek a legnagyobb ellensége. Alapvetően nagyon jó minőségű, időtálló modelleket lehet beszerezni igen kedvező áron. Viszont, ha bekövetkezik a szárazonfutás, akkor még a legkorszerűbb szivattyú is rongálódhat. A nyomáskapcsoló nem biztosít ez ellen védelmet, csak egy utólag felszerelt fordított nyomáskapcsoló felszerelésével. Továbbá sokkal bonyolultabb a bekötése, mivel több alkatrészre van hozzá szükség. A több alkatrész pedig nagyobb hibalehetőséget jelent.
Érzékeny szerkezet az áramláskapcsoló
Az előnye, hogy nem korrodálódik, mivel műanyag alkatrészekből készül és helyhiány esetén is megoldható a felszerelése, mert elég aprócska szerkezetnek számít. Viszont kevésbé ellenálló az ásványi anyagokkal és a vízben található vassal szemben, mint a nyomáskapcsoló, ami jól bírja az efféle megpróbáltatást. Az olcsóbb változatok szivárgás esetén hajlamosak beindítani a szivattyút. Ezt a drágább modelleknél sikerült kiküszöbölni, ezért erre sem árt figyelni áramláskapcsoló vásárlásakor.
A technológia is lényeges
A szivattyú teljesítményéhez igazítva lehet választani a turbinakerekes, örvényáramos, torlólapos, ultrahangos, elektromágneses, oválkerekes, forgódugattyús, illetve a csavarorsós modellek közül.