Felgyorsulhat a környezetszennyező SF6 gáz kivezetése a piacról

Létrehozás: 05/09/2022 - 21:59
Nyomtatóbarát változatSend by emailPDF version
Új javaslatokat fogalmazott meg az Európai Bizottság a fluor tartalmú üvegházhatású gázok, illetve az ózonréteget lebontó anyagok jövőbeni felhasználásával kapcsolatban.

A tervezet szerint szigorúbban ellenőriznék ezek használatát. Közben már a megoldás is létezik, az energiamendzsment és ipari automatizálási megoldások területén vezető multinacionális vállalat, a Schneider Electric ugyanis kifejlesztett egy alternatív eljárást, amelynek lényege, hogy a létező legkörnyezetbarátabb gázzal, tiszta levegővel töltik fel SF6 helyett középfeszültségű kapcsolóberendezéseiket.

Az Európai Bizottság (EB) által javasolt, az üvegházhatást okozó, fluortartalmú gázokra vonatkozó új szabályozás hozzájárulhat ahhoz, hogy az Európai Unióban 2030-ig legalább 55 százalékkal csökkenjen a károsanyag-kibocsátás, és 2050-re klímasemlegessé váljon a közösség. A fluortartalmú gázok és az ózonréteget károsító anyagok használatának szigorúbb ellenőrzésére vonatkozó új javaslatok eredményeként 2050-ig összesen 490 millió tonna CO2-egyenértékű üvegházhatású gázkibocsátás (ÜHG) csökkentést lehet elérni az Európai Unióban. Összehasonlításként: ez valamivel több, mint Franciaország teljes éves üvegházhatásúgáz-kibocsátása volt 2019-ben.

A fluortartalmú gázok jelenleg az EU üvegházhatású-gázkibocsátásának mintegy 2,5 százalékáért felelősek. A legnagyobb tételt a hidrofluorkarbon jelenti, ami ennek a kibocsátásnak a 90 százalékát adja. Ezt az anyagot többek között hűtőszekrényekben, fagyasztókban, illetve légkondicionálókban alkalmazzák. Az EB javaslata szerint a mostaninál jóval szigorúbb kvótarendszert vezetnének be a hidrofluorkarbonra vonatkozóan, melynek eredményeként 2050-re a 2015-ös szinthez képest 98 százalékkal csökkenne az EU-ban felhasznált gáz klímára gyakorolt hatása.

Bár a felhasznált mennyiség szempontjából kisebb tételt jelent, a legnagyobb üvegházhatású gázok közé tartozik az SF6, vagyis a kén-hexafluorid. Az EB által megfogalmazott tervezet szerint 2031-re teljesen kivezetnék ennek a gáznak a használatát az Európai Unió területén üzembe helyezett új eszközökben. Az SF6 gázt a villamos elosztóhálózatokban lévő középfeszültségű kapcsolóberendezésekben alkalmazzák, amelyekből napjainkban is több tízmillió működik világszerte.  A villamosenergia-igény folyamatos növekedése, valamint a decentralizált termelés terjedése viszont exponenciálisan növeli az ilyen kompakt, középfeszültségű berendezések számát. Az SF6 ráadásul az egyik legerősebb üvegházhatású gáznak mondható: ebből a szempontból 23 500-szor károsabb a szén-dioxidnál, vagyis kivezetése a piacról fontos lépés klímavédelmi szempontól.

A Schneider Electric, az energiagazdálkodás és az automatizálás digitális átalakításában élenjáró vállalatként határozottan támogatja az Európai Bizottság által megfogalmazott javaslatokat. A társaság már kifejlesztett egy alternatív megoldást, amelynek keretében a létező legkörnyezetbarátabb gázzal, tiszta levegővel töltik fel SF6 helyett középfeszültségű kapcsolóberendezéseiket. Egy teljes portfóliót alakítanak ki az SF6-gáz mentes berendezésekből. Ezen tiszta technológiák elérhetősége és megbízható, nagy teljesítménye időszerűvé és megvalósíthatóvá teszi az EU jelenlegi, a fluortartalmú gázokra vonatkozó szabályozásának felülvizsgálatát. Ha a jövőben elfogadják az SF6 használatát is korlátozó javaslatot, az a Schneider Electric álláspontja szerint fontos mérföldkövet jelentene az európai éghajlati célok sikeres megvalósítása érdekében.

A szerzőről

Melano
A Melano Közéleti és Kulturális Magazin célja, hogy kiszolgálja a Közép-Európa országainak kulturális és közéleti történései iránt érdeklődő olvasókat. A Melano.hu tematikájában elsősorban a Visegrádi-négyek közös ügyeire, zenei, filmművészeti, irodalmi és egyéb művészeti eseményeire koncentrál.