Az autóüléseket gyártó Adient cégcsoport 2007 óta van jelen Magyarországon, gyártóegységeiben olyan nagy autógyártók számára készítenek innovatív gépjármű ülés-szerkezeteket, mint a BMW, a Daimler, a Tesla, a Ford, a Jeep vagy a Volkswagen. A vállalat három Magyarországi telephelyén - Móron, Mezőlakon és Kecskeméten - több mint 2700 szakember dolgozik.
A 2011-ben megnyílt mezőlaki üzemben ülés háttámla és ülésmagasság állító, illetve zárszerkezetet és ülésrögzítő mechanizmusokat gyártanak. Jelenleg a világ minden tizedik autójába az 580 főt foglalkoztató mezőlaki üzemben gyártott ülés mechanizmusok vannak beépítve. Az Európai Unió szinte összes országába, illetve Ausztrália kivételével a világ minden kontinensére szállít a cég a Magyarországon gyártott termékből. A tömeggyártás mellett kutatás-fejlesztési tevékenység is zajlik Mezőlakon az Adient Németországban lévő európai technológiai központjában dolgozó szakemberekkel szorosan együttműködve. Ezen munka keretében kerülhetett sor a világon egyedülálló holtjátékmentes ülés háttámla állító 3 termékcsalád - ülés háttámla állító, ülésmagasság állító, zárszerkezet - kifejlesztésére is. A mintegy 2,85 milliárd forint összértékű fejlesztés a Széchenyi 2020 program Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programjának (GINOP) 996 millió forint támogatásával valósulhatott meg. A projekt végrehajtásában az Adient konzorciumi partnere a győrújbaráti Julius-Globe Kft. volt, a vállalatnál a prototípus termékcsalád alkatrészeinek tervezését és kísérleti gyártását végezték el.
„Rendkívül büszkék vagyunk arra, hogy a szoros határidőket betartva sikeresen fejeztük be ezt a projektet. Az Adient Mezőlak Kft. részéről 34 szakemberből álló csapat dolgozott a programban. A magyar és német kollégák közös szakértelmével megvalósult világújdonságnak számító autóülés innováció kézzel fogható bizonyítéka az Adient globális vezető szerepének. Büszkék vagyunk arra, hogy ez a munka itt Magyarországon, Mezőlakon valósulhatott meg.” – mondta el Marai Zoltán, az Adient mezőlaki gyárának igazgatója.
A fejlesztési program részletei:
•A világon egyedülálló holtjátékmentes ülés háttámla állító 3 termékcsalád - ülés háttámla állító, ülésmagasság állító, zárszerkezet – kifejlesztésre fókuszált a program.
•A fejlesztési program első lépéseként a prototípusok megtervezésére, legyártására, tesztelésére és a véglegesítésére került sor.
•A prototípusok véglegesítésével párhuzamosan zajlott a termékek szériatermelésének megtervezése és előkészítése.
•Az új termékek gyártására alkalmas technológiák, gépek, automatikák kifejlesztése, a gyártósorok tervezése és a sorok legyártására is a projekt keretében valósulhatott meg.
•Ezt követően került sor az elkészült termelő berendezések próbaüzemére, optimalizálásra, majd a fejlesztési projekt lezárása után a szériatermelés beindítására.
•Projekt időtartama: 2015.12.01 – 2017.11.30.
•Ügyfelek, amelyek számára az új termékcsaládból jelenleg szállítanak: BMW, Daimler, Rolls Royce, a Renault, a VW-csoport, Tesla, Ford, Jeep.
Az Adientről
Az Adient a világ egyik vezető autóülés gyártó vállalata. Globálisan 86000 alkalmazottat foglalkoztatva 237 üzemben, 33 országban gyárt és szállít a vállalat autóipari üléseket minden járműtípushoz és a legnagyobb OEM-eknek. A vállalat szakértelme az ülésgyártás teljes folyamatára kiterjed, a teljes üléstől kezdve az egyes alkatrészek gyártásáig. Ez az integrált, cégen belüli szaktudás teszi lehetővé, hogy a vállalat termékeit a kutatástól és tervezéstől eljuttassuk egészen a kivitelezésig és gyártásig, ezzel évente 25 millió járműhöz gyártva alkatrészeket. További információért kérjük, hogy látogasson el a www.adient.com oldalra.
A Julius-Globe Kft-ről
A Julius-Globe Kft. egy 1998-as alapítású száz százalékban magyar tulajdonú vállalkozás. A győrújbaráti 2800 négyzetméteres üzemükben korszerű gépparkkal rendelkeznek. Precíziós alkatrészek CNC-megmunkálásával, gyártósorok, mérőkészülékek tervezésével és gyártásával illetve kísérleti kutatásfejlesztéssel foglalkoznak. Több mint 9 iparágba szállítanak, legnagyobb százalékban az autóipar számára, de beszállítanak a csomagoló-, nyomda-, hightech-, energia-, gép-, műanyag-, elektronikai-, dohányiparba, illetve az orvosi műszergyártási szektorba is.