Ismét látható lesz a Vörös Bolygó

Létrehozás: 01/03/2025 - 23:04
Nyomtatóbarát változatSend by emailPDF version
Előfordult már valaha veled, hogy felnéztél az égboltra télen és észrevettél az Orion csillagképtől balra, egy fényes, vörösesen izzó objektumot? Ha igen, akkor nagy valószínűséggel a Marsot láttad. Most újra megnézheted!

 

A NASA néhány fontos lehetőséget tett közzé annak érdekében, hogy az érdeklődők megtekinthessék a Vörös Bolygót. Mindez egy fontos csillagászat jelenségnek köszönhető. A Mars ugyanis 2024. december 7-én lépett retrográdba, vagyis a szokásos haladási irányhoz képest visszafelé haladó mozgása. Ez egészen 2025. február 23-ig kitart. A NASA azt tanácsolja, hogy ebben az időszakban, este nyolc után mindenképpen keressék az érdeklődők a Marsot az éjszakai égbolton, hiszen nem kizárt, hogy megtalálják tiszta időben.

Természetesen ehhez nem kell csillagásznak lenni, hiszen ma már vannak olyan alkalmazások, mint például a Stellarium, amelyen egy kattintással megtekinthető a bolygó (valamint más bolygók és csillagok) aktuális állása. Aggodalomra semmi ok! A tartózkodási hely engedélyezésével a Stellarium automatikusan a GPS-koordinátánk alapján mutatja meg számunkra az éjszakai égboltot.

A NASA ugyanakkor figyelmeztet, január 13-án éjjel a Mars könnyen azonosítható helyen lesz, ugyanis a Vörös Bolygó egy ugynevezett "fedés" során el fog tűnni a Hold mögött (legfelső kép) Mit értenek ez alatt? Nos, a fedés az, amikor egy égitest közvetlenül egy másik előtt halad el, elrejtve ezáltal a háttérben lévő objektumot. Ez az éjszakai égbolton lévő bolygókkal és csillagokkal is megtörténhet, az objektum pályájától és a Földön található megfigyelési pont helyzetétől függően, hasonlóan a napfogyatkozásokhoz. Feltételezések szerint ezen a napon a Mars szabad szemmel is jól látható lesz, de az is elképzelhető, hogy közepes méretű távcsőre lesz szükség.

Annyi bizonyos, hogy a retrográd mozgás következményeképpen a Mars fényessége növekedni fog és január 16-án eléri a szembenállást. Ez akkor következik be, amikor egy bolygó a Földről nézve közvetlenül szemben áll a Nappal. Ennek előnye, hogy nem kell egy ideális megfigyelő helyen tartózkodni ahhoz, hogy valaki megfigyelhesse ezt az eseményt. Csak tiszta égboltra "van szükség". A Mars is ekkor van a legközelebb a Földhöz, így távcsővel részletesen megfigyelheted.

A Mars évszázadok óta az emberiség kíváncsiságának középpontjában áll. A NASA szerint a legkorábban feljegyzett megfigyelések még a bronzkorból származnak az égitesttel kapcsolatban. A 17. századra a csillagászok már képesek voltak azonosítani a Vörös Bolygó felszínének olyan jellemzőit, mint például a jégsapkák, vagy a sötétebb régiókat. A Mars felfedezése a '60-as években kapott újabb lendületet a különféle űrszondákkal. Jelenleg a NASA öt aktív Mars-misszióval rendelkezik, amelyek magában foglalják a kutató robotok alkalmazását. A cél a bolygó felfedezése és idővel lakhatóvá tétele.

Fotó: NASA, Stellarium

 

Tags: 
Panoráma: 

A szerzőről

Aranyi Péter

További cikkeink