Drámai végkifejlet a Ferencváros-Újpest rangadón

Létrehozás: 08/18/2024 - 12:39
Nyomtatóbarát változatSend by emailPDF version
A 2024/25-ös szezon első derbije drámai végkifejletet hozott. A Ferencváros-Újpest találkozón még a piroslap is felvillant. Mutatjuk, mi történt a parázs hangulatú mérkőzésen.

A Ferencváros - Újpest mérkőzés hangulatára egyáltalán nem lehetett panasz, noha az ultrák csapataik buzdítása mellett néha egymást is kóstolgatták különféle rigmusokkal. A Fradi B-közép varázslatos koreogáfiával hangólódott a meccsre, de a találkozón talán kissé túlsúlyba kerültek a pirotechnikai eszközök. Szerencsére azonban a foci szerelmeseinek nem kellett ezzel foglalkoznia, mert rögtön a találkozó második percében hatalmas helyzet tárult a Fradiban játszó Gruber Zsombor elé.

A Transfermarkt adatai szerint mintegy 350 ezer eurót érő, 19 éves játékos egy kis szöglet után érkező beívelést fejelhetett az ötös vonaláról a kapu felé, de Piscitelli az utolsó pillanatban hárítani tudott. Az újpesti kezéből kipattanó labdát az előző idény gólkirálya, Varga Barbanás szúrta kapura, de lövésével a felső lécet találta el. A következő veszélyes lehetőség a nyolcadik percben a Fradi negyedik legértékesebb játékosa, Rommens előtt adódott, aki egy labdaátvétel után körülbelül húsz méterről kísérelte meg bevenni az UTE hálóját. Piscitellinek azonban sikerült szögletne tolnia a jobb alsó sarok felé tartó lövést.

Gruber Zsombor és Zachariassen mozog a labda felé

A Ferencváros nyomása ezután sem szűnt meg, érződött a hazaiakon, hogy már a félidő első felében szeretnék megszerezni a vezetést. Abu Fani a 14. percben eresztett meg egy bombát, de a lövés magasan elszállt az újpesti kapu felett. A találkozó 20 percére egy kissé visszaesett az iram és ezután a veszélyes helyzetek kialakítása helyett inkább az egyéni párharcok határozták meg a meccs képét. A 22. percben Makreckis cselezte be magát az ellenfél tizenhatosába, de az újpesti védelem gyűrűjében nem sikerült igazán kedvező lövési pozícióba kerülnie. Ennek ellenére lövéssel fejezte be a próbálkozását, amelyet az UTE kapusa magabiztosan megfogott.

A 31. percig kellett várni az Újpest első szögletére, de a kapu elé ívelt sarokrugás egy védőről kifelé pattant, így már újra a Fradi építhette a támadását. Két perc múlva újabb veszélyes helyzetet hoztak össze a zöld-fehérek, amikor a három csatár (Varga-Zachariassen-Gruber) összejátékából adódóan sikerült teljesen szétzilálni az újpestiek védelmét, de a vendégek olasz kapusa jó ütemben mozdult ki Gruberre, aki így már nem tudta az ötösre passzolni a labdát, mert Piscitelli elütötte a lába elől a játékszert. Egy perccel később ismét a Fradi támadt, de Gergényi visszarántotta a remekül cselező Grubert a tizenhatos sarkánál, így villanhatott a találkozó első sárga lapos figyelmeztetése. Ez egyértelműen taktikai hiba volt, mert, ha nem állítja meg Gruber Zsombort, akkor tisztán vezethette volna a labdát az újpesti kapura.

A félidő utolsó perceiben az UTÉ-nek sikerült átküzdenie magát a félpályán, így a 42. percben szöglettel jöhettek a vendégek. A próbálkozás sikertelen volt, így ekkor még 0-0-ás állással sétálhattak be a játékosok az öltözőbe.

Hármas cserével a siker érdekében

A második félidőt is Fradi kezdte veszélyesebben, mert a Ben Romhdane a tizenhatos vonaláról hajtotta végre kapáslövését, miután csapattársa, Rommens ívelte be neki a labdát. Ezután sajnos nem a játék dinamizmusa és szépsége foglalhatta le a nézőket. A vendégszektor ugyanis angol nyelven skandálni kezdte, hogy "Dibusz Dénes homosexual". Ezt követően visszaesett az iram és sokszor, sokat állt a játék. A 61. percben a hazaiak edzője, Pascal Jansen hármas cserét hajtott végre Kehinde, Traoré és Maiga beállításával. A pályát pedig Gruber, Romdhane és Rommens hagyta el.

A csere megtette hatását, mert a Ferencváros újra veszélyesebbé vált: a 64. percben közvetlen-közelről Traoré fejelhetett kapura, de Piscitelli hárította a fejesét. A 74. percben Traoré és Ramirez összjátéka jelentett ismét veszélyt az UTE kapujára, amikor csapattársától kapott passzát követően Ramirez tisztán lőhetett kapura. A újpesti kapus csak az utolsó pillanatban tudta a léc fölé tolni a labdát. Hogy mennyire nem volt elégedett Jansen a mutatott játékkal azt jól mutatja, hogy a 76.percben ismét cserélt, amelynek kapcsán Pappoe-t és Borgest hozta be Abu Fani és Zachariassen helyére. A 92.percben aztán egy középpályán megnyert párharcból Kehinde vezethette rá az újpesti kapura a ladbát. A légiós megállíthatatlannak bizonyult és éles szögből, egy védő szorításában tűzhette a vendégek hálójába a labdát (1-0).

Abu Fani küzd a labdáért

Bár a találkozón 10 perces hosszabbításra került sor, a Fradi játékosának még éppen a "hivatalos" hajrában sikerült betalálnia, hiszen minden meccsen szokott lenni legalább 1-3 percnyi hosszabbítás. De indokolt volt-e ilyen sokat hosszabbítani? Nos, a helyzet az, hogy igen. A vendégek sokszor indokolatlanul sokáig húzták az időt, úgy tűnt, hogy az egy pontra hajtanak. Az időhúzási kísérleteikre az egyik legjobb példa, amikor Piscitelli a Fradi támadása után az 85. percben leült a földre, majd kis ücsörgés után folytatta a játékot.

Az UTE végül egyetlenegy kapura lövéssel és egy kaput eltaláló lövéssel fejezte be a találkozót, míg a Fradi kilenc, illetve nyolc esetben veszélyeztette komolyan az ellenfél kapuját. Labdabirtoklás tekintetében ugyancsak a házigazdák voltak dominánsabbak 63,9-36,1 %-os arányban. Bár a találkozón három alkalommal is vizsgálta a VAR a büntető lehetőségét, végül a Fradi egyetlenegyszer sem rúghatott büntetőt. A győzelem fényében azonban aligha lehet rossz szájíze a zöld-fehéreknek. Már csak azért sem, mert három forduló után a Ferencváros továbbra is száz százalékos az OTP Bank Ligában, amit most már kevés csapat mondhat el magáról, mert a Fradi mellett csak az MTK és Puskás Akadémia büszkélkedhet még veretlenséggel.

Abu Fanit terelik le a pályáról miután piroslapot kapott

Érdekes adalék, hogy a Fradi zsinórban a 17. derbijét nyerte meg szombaton, ami rekordnak számít. A győzelmi mámort egy értelmetlen és túlzó piros lap árnyékolta be, amikor a kispad mellett álló Abi Fanit az újpest játékosa két kézzel ellökte. Bár a Fradi játékosa a felvételek tanúsága szerint valóban nem akarta odadni neki a labdát, ennek ellenére érthetetlen bírói döntés, hogy miért a már lecserélt Fradi-játékos "húzta a rövidebbet". A derbinek vélhetően lesz utóélete, mert az MLSZ minden bizonnyal fegyelmi határozatot fog hozni a mérkőzésen tapasztalható "kihágások" miatt.

Pascal Jansen, a Ferencváros trénere

A közel 19 ezer nézőt vonzó találkozót így értékelte a Fradi edzője:

"Nagyon örültem neki, hogy tíz percet hosszabbított a játékvezető. Minden ellenfél, amelyik idejön, nagyon várja a végső sípszót, ha számára kedvezően alakul az eredmény. A fiúk mindig hisznek a győzelemben, még ha nehéz mérkőzésük is van, ezúttal sem volt másképp. Sok minden történt a találkozón. Rengetegen meséltek a meccs előtt nekem a derbiről, és most megtapasztalhattam, milyen remek hangulatú az Újpest elleni mérkőzés. Örülök, hogy sikerült nyernünk!" - jegyezte meg Pascal Jansen. Hozzátette, hogy nagyon elégedett Gruber Zsombor teljesítményével. Véleménye szerint a fiatal játékosnak csaknem tökéletes meccse lehetett volna, ha sikerül gólra váltania a helyzeteit. Varga Barnabás visszatérésével kapcsolatban pedig elárulta, hogy az ő helyzete más, hiszen sérülésből kellett visszajönnie.

"Én magam is láttam az Eb-mérkőzést, amelyen megsérült. Engem is sokkolt az eset, nagyon szurkoltam neki, hogy mihamarabb felépüljön. Nagyon megérdemelte, hogy kezdő legyen. Azért döntöttem úgy, hogy Barnit végig a pályán hagyom, mert mindig benne van a gól"- árulta el Jansen.

Bartosz Grzeslak, a UTE edzője

Természetesen fel voltunk arra készülve, hogy a Ferencvárosban magasan képzett játékosok vannak. Abban maradtunk a srácokkal, hogy éppen emiatt a találkozón meg kell őrizni a nyugalmunkat még akkor is, ha a Ferencváros erősebb nyomást helyez a kapunkra. Ez be is jött, mert úgy vélem, hogy sikerült megnehezíteni a házigazdák dolgát” – hangsúlyozta Bartosz Grezlak, a vendégek vezetőedzője. Hozzátette: annak ellenére büszke a játékosaira, hogy tudja, hogy nem csak ők, hanem a szurkolók is többet érdemeltek volna nulla pontál.

A 242. Ferencváros-Újpest derbi után a címvédő csütörtökön a Banja Lukát fogadja az Európa Liga főtáblára való jutása érdekében.

Fotó: MTI (Vasvári Tamás) és Almási Gábor